Аудио запис от  цялото интервю на турски език можете да чуете на: https://www.bnr.bg/tr

Yeter ki isteyin, geleceğiniz sizin ellerinizde

Güler Ahmedova “La Scuola” dil eğitim merkezinin kurucusu ve aynı zamanda burada İtalyanca dersleri de veriyor. Şu anda Sofya Üniversitesi’nde doktora öğrencisi. “İtalyan Filolojisi” ve “Uluslararası ilişkiler” bölümlerinde lisans eğitimi ve “Uygulamalı Türk dili” ve “Diplomasi” alanlarında yüksek lisan eğitimi var. Kendi işini kurmadan önce 5 yıl boyunca farklı dil okullarında dil öğretmenliği yapıyor.

 

2016 yılında “La Scuola” dil okulunu kuruyor. Burası artık onun hem işi hem de okulu. Hatta ilk başlarda her şeyi oluyor… Çünkü okulu ilk açtığında haftanın yedi günü de okulda ders verdiğini anlatıyor Güler Ahmedova. Ancak bu okullarda ders verme yöntemlerinde hoşuna gitmeyen şeyler görüyor. Şu anda 29 yaşında olan Güler Ahmedova girişimci ruhu sayesinde hiçbir finans yardımı almadan sadece kendisinin biriktirdiği para ile iş kuruyor. Güler çalıştığı farklı dil okullarından aldığı tecrübe ile kendi okulunu kurduğunda aynı “hataları” tekrarlamamak için dikkat ediyor. Ne gibi mesela? Öğreneğin “La Scuola”da en büyük sınıf 6 kişilik, bütün dil öğretmenleri kesinlikle filoloji mezunu olmalı ve yabancılara yabancı dil üzerinden ders anlatılıyor.

Yaşıtlarından birçoğu için örnek olabilecek bir kariyer başlangıcı yapan Güler Ahmedova okumanın, bilgi biriktirmenin yanı sıra çevre oluşturmanın, yani “insan biriktirmenin” de başarılı bir hayat için önemli etken olduğuna inanıyor.

Üniversite’de, “La Scuola”sında, yani “Okulunda” olmadığı zamanlar Güler Ahmedova Sofya Diplomasi Enstitüsü’nde de İtalyanca dersleri veriyor.

Güler’in gençlere yönelik mesajı ise “Yeter ki isteyin, geleceğiniz sizin ellerinizde. Her şeyi başarabilirsiniz. Evet vakit yetmiyor, hiç kimseye yetmiyor, ama siz isterseniz ve odaklanırsanız her şeyi başarabilirsiniz.”

 

Текстът е копиран от сайта на БНР: https://www.bnr.bg/tr